Září 2017

Muži Muchomůrkovití

19. září 2017 v 8:08 | Rajda Obecná |  Mužská encyklopedie hub
V minulém díle byli zmíněni chlapci, které bychom mohli připodobnit k hříbkům, ale v našich lesích najdeme nepřeberné množství hub k nimž lze mužské pokolení přirovnat.
Dnešní den si probereme neméně významnou kategorii - muchomůrky.
Skupina II. - čeleď Muchomůrkovití
Muchomůrka červená
Když se řekne muchomůrka, každý z nás si vybaví krásnou houbu s červeným kloboučkem - Muchomůrku červenou neboli Amanitu Muscariu. Její latinský název není odvozen od mužského pohlaví, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale dle psychotropní látky, kterou v sobě ukrývá.
Tato houba nás stejně jako muž může na první pohled uhranout svým zjevem a majestátností, ale i malé dítě ví, že není dobré tuto houbu sbírat, je totiž jedovatá. V jejích "žilách" koluje omamná látka, která může způsobit zcela jiné vnímání reality a tak je to i s muchomůrkovitými muži. Jsou krásní a přitahují pozornost svého okolí. Muži muchomůrky si nehrají na nikoho jiného, jsou si vědomi toho, že jsou nezaměnitelní. Mužům muchomůrkám uvěříte vše víceméně, protože jsou krásní. Ženy, které jim podlehnou, jsou díky halucinogenům mámeny a šáleny. Muchomůrkáři nikdy neřeknou čistou pravdu a realita s nimi, bude mít zcela jiná pravidla a hranice. V jejich světech nebude nic nemožné, ale časem člověk zjistí, že jsou to jen nafouklé bubliny nereálna. Nic se nemá přehánět (i když někteří jedinci tuto houbičku sbírají a suší se záměrem přivodit si ty bezvadné psychedelické stavy), zejména proto, že je těžké odhadnout dávkování "omamovadel", klidně se může stát, že vás muž muchomůrka otráví takovým způsobem, že si budete přinejlepším muset nechat vypumpovat žaludek. Proto radím, nechte tyto jedince v lese, pro potěchu všech kolemjdoucích, můžete se s nimi vyfotit, ale rozhodně si je nenoste domů.
mochomurka
Muchomůrka tygrovaná, zelená
Tyto houby již nejsou tak krásné, jako muchomůrka červená, a jak definuje mykologický slovník, jsou prudce jedovaté.
Muži patřící do této kategorie, jsou jedinci se standardním vzhledem, nejsou to ti, u kterých bychom se zastavili a jejich fotku bychom chtěli mít na stěnách svých pokojíčků. Tito muži jsou zapšklí, zlí, pomstychtiví a je pravděpodobné, že při setkání s tímto jedincem, budete cítit kapající zlo již na dálku. Tito jedinci se snaží klamat svým tělem a maskovat se za houby chutné, ale právě proto, že jsou jejich duše je plné jedu, jde jim to špatně, a proto si je jen málokterý odnese domů. Avšak, ten který tak učiní, je vystaven katastrofálním následkům.
Muchomůrka růžovka
Abychom dnešní pojednání nezakončili tak pošmourně, poslední z hub je velice chutná muchomůrka růžovka, v některých krajích zvaná masák. Houba nijak nevybočuje svou krásou a stejně tak je to s muži. Jsou normální a hodní. Jejich nohy jsou většinou prolezlé drobnými červy, ale protože i z růžovek jíme pouze klobouček, tak tito červíci představují jen malé a akceptovatelné chyby.

Muži Hřibovití

7. září 2017 v 8:08 | Rajda Obecná |  Mužská encyklopedie hub
Houbařská sezóna začíná!! Lesy jsou okupovány lidmi s košíčky, pytlíky i nůšemi - někdy prázdnými, někdy plnými hub. Někdo je houbo-znalec, jiný amatér s nízkými rozlišovacími schopnostmi (tzv. sbírá houby s rourkami).
I já patřím k těm vášnivým houbařům, kteří v době typické pro růst těch nejběžnějších hub vyráží do lesa, a sbírá. Při jednom svém bloumání temnými houštinami a lesním zákoutím, jásajíc nad svými úlovky a naopak trochu pokleslá, když místo pravého hřibu na mě mrká hřib satan, jsem se zamyslela… Houby jsou něco jako lidé jejich rozmanitost, druhy, prohnilost, červovitost a lokace naprosto koreluje s lidským pokolením. Pojďme se proto dnes podívat, jak bychom mohli svět mužů naroubovat na ten houbařský.
Houby 7
Skupina I. - čeleď Hřibovití
Hřib pravák
Krásná a chutná houba, jen bývá často červivá. Ve světě mužském pak znamená krásnou vizuální stránku, která má pokřivený charakter. Krásní muži o sobě většinou vědí, že jsou krásní. Přišli na to buď sami anebo jim to okolí dalo najevo. Jsou si svých předností vědomy a patřičně jich využívají. Jsou například malicherní a nafoukaní, ale můžeme jim to mít za zlé, vždyť stejně jako u pravých hříbků, je chce každý. A stejně jako máme radost z úlovků tzv. praváků i z muže krasavce jsme zprvu nadšeni, jenže jakmile hříbek uřízneme a čistíme, zjistíme, že jeho vnější schránka nemá nic společného s tou vnitřní, protkanou koloniemi červů. A málokdy se stane, že bychom narazili na velkého praváka zcela bez červů.
Hřib satan
Taktéž krásná houba, avšak nejedlá. Satani jsou snad na první pohled ještě hezčí než pravé hřiby. Tyto houby klamou svým tělem, vždyť jistě mnoho houbařů si je bez předchozí kontroly s pýchou odneslo domů a zkazilo tak nejeden pokrm. Muži, kteří mohou být přirovnání k těmto houbám, si prostě hrají na něco jiného, jsou stejně tak jako samci hříbci krásní, ale na rozdíl od nich žijí ve světě bludů, lží a vzdušných zámků. Je jen na nás, zda si satana odneseme nevědomky domů a zkazíme si jím jídlo anebo ho hned v mechu poznáme a pouze se pokocháme jeho krásou a půjdeme lesem zase dál... On se jistě někdo nachytá.
Hřib hnědý neboli podborovák
Těchto hub nalezneme v našich lesích tuny jsou asi s takzvanými babkami těmi nejhojněji zastoupenými. Jsou standardně pěkné, celkem nenáročné, někdy jsou červy prolezlé, jindy krásné, záleží na stáří a okolnostech. A stejně je to i s muži, s podborovákem, si spojuji zcela průměrného muže, se standartním příjmem, celkem nezkaženou povahou. Muže, který nenadchne ani neurazí, muže od nehož nic neočekáváme a maximálně nás může pozitivně překvapit.