Únor 2017

Jak napsat pořádný romantický román – díl V. už...?

21. února 2017 v 8:08 | Rajda Obecná
Jak bylo slíbeno, i když po delší časové odluce, vracím se k sérii rad. Jak napsat stěžejní dílo, které se zapíše do literárních dějin. Z předchozích kapitol už víme, kdy, kde a s kým. Dnes přichází na řadu TO nejočekávanější - samotný romantický akt.
Tedy plynule navažme na předehru, oba nazí, oba žhaví, oba dychtiví okamžiků příštích, chvějící se jako plápolající plameny svíčky, připraveni vybuchnout jak činná sopka. Nicméně i akt má svá pravidla. Ponořme se teď do toho, co by neměl pravý romanopisec románů o lásce rozhodně vynechat:
 1. Svolení
Některé romantické akty "přeplynou" kontinuálně sami splývají s předehrou a není je třeba ničím uvádět a uvozovat. A pak existují ty druhé, kdy si jedinci musí říct, že o samotný akt stojí a prahnou po něm. Nejčastější tedy je prosté konstatování (jako příklad uvádím 2 varianty):
 • "Chčeš to?" "Chci to!"
 • "Jdeme na to?" "Ano!!!"
Pokud si oba jedincí tímto své konání odsouhlasili, mohou se konečně vrhnout na akt. rr2
 1. Polibky
Bez polibků se román neobejde, omluvte tedy malou odbočku - polibek zařaďte prosím minimálně do každé druhé věty.
 1. AKT
Píšeme-li romantický román, bude pravděpodobně akt delší než v normálním životě. Dále je nutné přikrášlit situaci, tedy autor nepopisuje pouze akt samotný, ale spousty dějů vedlejších, zde nechám na fantazii pisatelů onen děj, avšak pro inspiraci nabízím:
 1. a) Důležitá adjektiva, k nimž pro pořádek uvádím příslušná substantiva:
 • vášnivý - muž, žena, akt, sten
 • rytmický - pohyb
 • neutuchající, spalující, všeobjímající - touha/ vášeň
 • hluboký - prožitek atd.
 • živočišný, tantrický, povznášející - akt
 • veliký, obrovský, monumentální - orgán
 1. b) Hodící se slovní spojení:
 • Ruměnec na tváři - malého studu je třeba
 • Vášnivý tanec - zde víme, že jde především o postelové tango
 • Zvýšená vlhkost, kondenzující voda, potoky vášní
Autorská poznámka: Když se oba jedinci potí a jsou celý ulepení, je to pro romanopisce úplná etuda, ve skutečnosti, to není nic voňavého a z hlediska haptiky ani příjemného.
 • Sladký nektar

Den Svatého Valentýna

14. února 2017 v 8:08 | Rajda Obecná |  Vtipy
Ač by se mohlo zdát, že člověk jako já tento svátek ignoruje, není tomu tak. Z výloh obchodů, z televizních reklam, už od konce vánočních svátků nastupují prodejci s dalším "výhodným" svátkem. Květin se prodá jistě více, než na den matek a svátky všech zesnulých. Tento americký zvyk - oslava všech zamilovaných se usadila i v našich končinách. Co k tomu říci, není lepší dostat kytku jen tak a ne proto, že se to očekává? Neocení spíš ten druhý víc, když si na něj vzpomeneme sami, než když to máme skoro povinné?
valentyn1
Autorská poznámka: I když ...bez zbytečného filozofování musím poznamenat, že takový briliant, luxusní kabelka či pěkná dovolená může být pěkným darem i (a nejen) na Valentýna :-)

Ne-moci mocných a moci ne-mocných

7. února 2017 v 8:08 | Rajda obecná
Autorská poznámka: Dnešní malý opus je opravdu krátkým seriózním rozborem


Vládci a válečníci jsou specifičtí, dostali se vrchol díky svým schopnostem intrikám anebo genům. Pokud se podíváme do minulosti příklady vládců nemocných a zaslepených najdeme spousty. Taková dynastie Habsburků je zářným příkladem toho, jak genetika zapracovala a přes znaky šílenosti, nemocí a vizuálních deformací se díky tehdejšímu systému udržela u moci dlouhá staletí. Dnes máme dobu jinou, ale i přes to platí, že když se člověk dobře narodí, má vyhráno. Pro kariéru je lepší, když jste muž, máte vyšší šance. Stačí si prohlédnout složení těch nejmocnější, nicméně tento status se zlepšuje, stále více žen je akceptováno za to, co umí i ve vyšších kruzích. Nicméně pokud někdo na něco nemá, používá lsti a intriky. Dnešní pojednání bude malým zamyšlením nad tím, proč to tak je. Výjimečně se nezaměřím na krásné mužské pokolení z pohledu ženy, ale z pohledu nezávislého pozorovatele, hodnotícího současnou situaci.
Ten, kdo se na výsluní dostal pouze díky svým schopnostem, dovednostem a vědění, je většinou skromným tvorem. Nehorším zlem jsou lidé ti, kteří neumí nic, šplhají po pomyslných žebříčcích nahoru, jen díky svým podlostem a zákeřnostem. Pokud opět sáhnu do historie, pak by tito lidé skončili špatně s úpivým výkřikem "i ty Brute??". Dnes se nevraždíme, snažíme se komunikovat, vysvětlit situace. Avšak v mnohém jsme horší než zvěř. Žijeme v době, kdy je lež a přetvářka preferována a Havlova oblíbená slova - pravda a láska zvítězí - nemají šanci. Ten, kdo neakceptuje teror je špatný. Ten, kdo terorizuje, proplouvá životem bez újmy a dostává metály. Ten kdo neumí nic, snaží se potopit ty, co umí víc. Slušnost se prostě nenosí. I v tomto případě je dobré přirovnání - čím menší pes, tím víc štěká.
Proto promlouvám do duší všech, nenechte tyrany dnešních světů růst, poukažte na křivdy a bezpráví, protože jak víme zlo, plodí zlo, a jak pootevřeme tu pomyslnou Pandořinu skříňku, stane se svět o mnoho horším, prázdným a smutným. A jak bylo zmíněno výše, terorizují pouze ti, kteří by sami o sobě a hlavně bez NÁS byli ničím.
Peklo