Září 2016

Křížovka

27. září 2016 v 8:08 | Rajda obecná |  Hry
Dnešní malý příspěvek je věnován především těm, kteří rádi luští. Následující křížovka, ač se na první pohled zda jednoduchá, je věnována mistrům svého oboru. Je totiž nutné použít 9 různých označení jednoho epesního orgánu. Pro ty co si nejsou zcela jisti, doporučuji vytáhnout slovník synonym a pustit se do luštění. Odměnou každému je pak korunován získáním skrytého hesla v křížovce. Tedy moji milí čtenáři, pusťte se do toho, přeji úspěšný závěr luštění.
IMG_20160915_183350

Autorská poznámka: pro zvětšení stačí rozkliknout

Jak napsat pořádně romantický román -díl III. naši vaši hrdinové

21. září 2016 v 8:08 | Rajda obecná
Nechcete svou tvůrčí slinu vyplýtvat na popis krajiny a chcete přejít rovnou k hlavním hrdinům?
Ano i tak se dá započít story červených knihoven.
V úvodním dílu této edukační ságy, jsme si popsali jaké majetkové poměry a povolání jsou pro hlavní hrdiny důležité avšak
úvod celého románu by měl začínat popisem, tedy vizuální stránkou. Fyzično je to, co nás upoutá na první pohled. Je důležité hlavního hrdinu popsat tak, aby si jej čtenář vybavil, téměř zhmotnil a nejlépe se s ním i ztotožnil. Žil jeho příběh.
A protože si zakládám na edukaci, vím, že nejlépe se učí příklady, proto použiji pár vzorových popisů našich hrdinů, které jsou napasovány do určité role (jež si pisatel již jistě zvolil). Mějme však na paměti, že ať bude hrdina jakýkoli, musí být do určité míry trpitelem.
1. Hrdina/ka je romantička
Hrdinka - Vítr si pohrával s jejími vlasy barvy slámy, foukal tichý větřík, který odnášel lehkou květinovou vůni jejího těla. Její kůže byla světlá a hebká. Oči měla modré trochu zkalené žalem a ústa barvy zralých třešní žadonila o polibky. Štíhlé nohy prosvítaly pod lehkou lněnou sukní. Byla bosa, ale chlad podzimního večera byl tím posledním, co by ji trápilo.
IMG_20160912_210117
Hrdina - Vítr mu česal jeho havraní vlasy, foukal lehký vánek, který odnášel vůni jeho mužného těla. Stál sám na útesu a jeho zelené oči zářily v paprscích zapadajícího slunce. Stál nehnutě jako vytesaná socha z mramoru. Chlad podzimního večera prostupoval jeho tělem, ale on jej necítil.
2. Hrdina/ka je businessman/ woman
Hrdinka - Černý dobře padnoucí kostýmek, doplněný bílou halenou podtrhoval její ladné křivky. Vysoké podpatky prodlužovaly její už tak dlouhé nohy. Blond vlasy upravené do drdolu odhalovaly její hubenou šíji. Byla dokonale připravena na meeting. S úsměvem vkročila do zasedací místnosti a ten, kdo ji neznal, by se v jejích modrých očích utopil. Ten, kdo ji znal, věděl, že nejsou tak jiskrné jako dříve, čeřil je smutek.
Hrdina - I pod černým oblekem šitým na míru nešlo přehlédnout jeho dokonalé tělo. Perfektní sestřih a oholení dalo vyniknout jeho ostře řezané tváři. Zelené oči nenechaly jedinou ženu v klidu. Cítil ty pohledy, které si užíval, avšak ne tak jako dříve, jeho mysl stále těkala. Vracela se stále k jednomu okamžiku, který ho nenechal spát.
3. Hrdina/ ka pochází z nuzných poměrů
Hrdinka - Vlasy barvy slámy mela svázány šátkem, pár pramínků vyklouzlo a vítr si s nimi pohrával, její oči měly barvu hlubokých tůní, ve kterých se nejeden chlapec utopil. Líčka měla červená od celodenní roboty na slunci. Napila se ze džbánku pramenité vody a utíkala po svahu kosit rozlehlé lány sisalu, dnes už nakrmila drůbež a vyměnila kravám podestýlku. S úsměvem na tváři se pustila do té úmorné práce, avšak, kdo ji znal, věděl, že úsměvem se snaží skrýt svou bolest.
Hrdina - Lněné kalhoty a nahá hruď opálena pobytem na celodenním slunci poutaly pozornost nejedné ženy. Slaměným kloboukem schovával havraní vlasy, slunce pražilo celičký den a kosení rozsáhlých sisalových polí nemělo konce. Při té nekonečné práci se usmíval, avšak z jeho očí šel vyčíst ten neskonalý žal.
IMG_20160912_210649
A protože nejen fyzično je pro vykreslení celé osobnosti důležité, zaměřím se v příštím díle na psyché našich hrdinů.

Jak napsat pořádný romantický román - díl II. kvalitní úvod

13. září 2016 v 8:08 | Rajda obecná

V dnešním pokračování rad, jak napsat ten nejromantičtější romantický román, se podíváme, jak vlastně takový román začít.
Díla, která svým obsahem odpovídají červené knihovně, nejsou vědeckými pojednáními, a proto nemůže být jejich úvod strohý a plytký, hned první věta musí navodit tu správnou atmosféru.
Mějme na mysli, že nejde pouze o výčet faktů - níže naleznete příklad, jak vůbec nezačínat:
Bylo 8:45 středoevropského času, hrdina se nacházel na místě 49°26'09''972'''; 16°26'05''984'''.
IMG_20160908_180435
Dalším důležitým faktem, na který zcela jistě nemůžete zapomenout, je popis čichových vjemů, takových, aby čtenáři vytanuly na mysli příjemné věci a navodily správně romantickou atmosféru přicházejících srdcervoucích romantických prožitků.
1. Popis fáze dne
Je nutné zaměřit se na slunce, případně hru stínů. Níže naleznete standardní příklady:
Ráno - Byl krásný sluneční den, kapky rosy se třpytily na lístcích rozkvétajících se květin, ve vzduchu byla cítit jejich pronikavá vůně.
Poledne - Bylo pravé poledne, ostré slunce zářilo nad hlavami a ranní rosu z lístků lučních květin již dokonale vysušilo. Nikde nebylo ani kousku stínu a vonící kvítky prahly po vodě.
Večer - Slunce se již sklánělo k obzoru, vlál vlahý vítr, červánky barvily kapky rosy na lístcích kvítků do odstínů růžové a louka voněla každou z těch rozkvetlých květin.
IMG_20160908_181637
2. Popis roční doby
Zde bych chtěla poznamenat, že není dobré čerpat inspiraci z počasí 5 let nazpět. Pořádně romantická zima je bílá, a i když bílých zim ubývá a jsou spíše výjimkou, je sníh v případě romantického románu situovaného do zimního období téměř nutný. Níže naleznete modelové věty:
Zima - K zemi padaly nadýchané vločky bílého sněhu, vzduch byl studený a zmrzlé rampouchy na střechách ojíněné tisícerými vločkami odrážely sluneční svit.
Jaro - Stromy se probouzely ze zimního spánku. Vzduchem se nesl zpěv ptáků a vůně květů.
Léto - Obilí zlátlo, louky omamně voněly. Bzukot čmeláků přelétajících z květu na květ splýval do jemné melodie.
IMG_20160908_174357
Podzim - Stromy se barvily od jemně žluté až po temně fialovou. Foukal jemný podzimní větřík, ve vzduchu byla cítit vůně tlejícího listí.
3. Popis krajiny
Ač by se mohlo zdát, že první 2 body krajinu popisují. Nicméně pokud zvolíte tuto variantu, jako úvodní, měli byste se obšírněji rozepsat. Poohlédneme-li se po díle minulém, který pouze nastínil doporučení, víme, že se zde musí objevit skála, voda (slaná/ sladká) a jiná "natura". A opět aby začínající tvůrci netápali, přidávám pár příkladů:
Moře - Vlna se přelévala za vlnou a narážela na blízká skaliska, kapky slané vody se vpíjely do bílého písku. Vál lehký vánek, vzduch byl prosycen vůní moře a ryb.
Les - Vítr si hrál s korunami stromů, ve vzduchu byla cítit vůně smůly a hub. V dáli bylo slyšet zurčení potoka, vody tekoucí přes oblé kameny.
Město - i popis města může být romantický, stačí jen nalézt ta správná slova - Světla lamp spoře osvětlovala ztichlou ulici, déšť pomalu chladil rozpálený asfalt. Ve vzduchu byla cítit směska vůní špíny, výfukových plynů a laciných parfémů levných žen.
Chcete-li mít kvalitní úvod, nastudujte velké množství adjektiv.

Co s nadcházejícím víkendem...?

9. září 2016 v 8:08 | Rajda obecná |  Hry
Nebylo by lepší kdyby se vše řešilo samo a za vás?
Třetí část, osud předpovídající hry, vám pomůže vymanit se z pozice myslícího rozhodovatele? Nemusíte dělat a rozhodovat nic! Konečně přichází to, co vám přímo vyřeší spousty starostí!
 • Nebyl váš víkend podle představ?
 • Nevíte co naplánovat ve dnech volna?
 • Nemáte nápad jak zaplnit volný čas?
 • Nemůžete se prostě jen rozhodnout?
 • Máte strach, že Vaše rozhodnutí nebude kvitovano?
Nenechavejte tíživé břímě rozhodnutí na sobě!
Použijte tuto magickou kostku!

Co vás díky kostce bude čekat?
 • Výlet (můžete souložit během aktivity)
 • Sportovní aktivity (můžete souložit během aktivity)
 • Úklid (můžete souložit během aktivity)
 • Relax neboli mrhání času u televize, jak s oblibou nazývám čas pro sebe
 • Shopping (můžete souložit během aktivity)
 • Prostá soulož
Pro sestavení dané kostky (viz níže) použiji již publikovaný návod:

Co budete potřebovat k sestavení magického artefaktu:
 1. Výtisk (Obr. 1), doporučuji použít tvrdší papír (obrázek je možno rozkliknout, avšak pro fajnšmekry mohu zaslat originál v .pdf pomocí e-mailu)
 2. Pastelky (není nutné, pouze pro vytunění)
 3. Nůžky
 4. Lepidlo
Jak postupovat:
Vytiskněte (Obr. 1) formát doporučuji A4, následně můžete dané postavičky kolorovat, dle vaší fantazie. Vystřihněte daný obrázek, následuje přerušovanou linii. Ohněte všechny linie (můžete použít pravítko). Kuželovite části (mezi přerušovanou čarou a ohybem) namažte lepidlem a spojte tak, aby vznikla kostka.

Pokud jste to zvládli (viz výše publikovaný obrázek výsledku mého skládání a lepení) přeji příjemné házení.
IMG_20160904_194414
Obrázek 1: rozklad kostky - krátkodobého osudu - pro složení

Jak napsat pořádně romantický román

6. září 2016 v 8:08 | Rajda obecná
Dnešní malý opus je věnován všem těm, kteří se hodlají zabývat sepsáním kvalitního romantického románu. Který bude minimálně stejně úspěšný, jako díla Daniely Steelové, zfilmován, distribuován a opěvován mnoha generacemi.
Děj je zcela jistě důležitý, nicméně prostředí a stimuly jsou mnohdy tou kýženou třešničkou na dortu přinášející megaúspěch. V prvním díle mého díla, naleznete (bez záruky) pár malých rad "jak na to".
1. Nutné podmínky
V každém romantickém filmu, nalezneme hlavní hrdiny a ač je dnešní společnost otevřená, je lepší, pokud jsou opačného pohlaví. Tedy romantický román by měl být heterosexuálního rázu.
2. Jména hlavních hrdinů
Protože hlavní hrdinové čtenáře provází celým románem je nutné, jejich jména dobře vybrat.
a) Hrdinka
Ženy se mohou jmenovat podle nejrůznějších květin, dávejte však pozor na vznosnost jména. Lepší je použít trochu cizojazyčnou mutaci, jak romanticky zní například taková Rosalinda oproti české Růženě. Pokud si jako autoři nevyberete z říše rostlinné, můžete zvolit jména nejrůznějších nerostů. Jméno nemusí být v kalendáři a šikovný autor s použitím běžných koncovek jednoduše nějaké cool jméno odvodí. Poučka o vznosnosti a určité grácii platí i zde. Například Jaspiska či Hlinomíra nejsou vhodné, ale taková Ametysta či Esmeralda (smaragd) jsou pro romantickou hrdinku dokonalá.
b) Hrdina
Hlavní hrdina mužského pohlaví, musí nosit jméno takové, aby bylo na první pohled zřejmé, že není žádný chudinka. Prostě že je borec a nadsamec. I vybíráné mužské jméno by mělo znít trochu exoticky a úderně. Preferujte tedy jména kratší, dostatečnou údernost a znak nadsamectví dodá jménu přítomnost tvrdých souhlásek, zejména "r".
3. Lokace románu
Prostředí, kde se odehrává většina děje by mělo být super romantické. Je nutné dodržet pár romantických pravidel, tedy: divoká příroda, útesy, v dálce hory, samozřejmostí je minimálně 6 x popsat západ slunce (zde musí být brán ohled na rozsáhlost díla).
IMG_20160830_200906
4. Sociální poměry hlavních hrdinů
Pro lepší představu a přehlednost, je níže znázorněna kombinační tabulka (Tab. 1). Kombinace, které nemají šanci v románovém prostředí uspět, zde nejsou uvedeny:
Tabulka 1: Majetkové parametry hlavních hrdinů
žena
muž
bohatá
chudý
chudá
bohatý
*) tabulka prostě je nad mé síly, ale měla být tabulkou...

5. Zaměstnání hlavních hrdinů
Bohatý hrdina může pracovat jako rentiér (výborné zaměstnání, po kterém toužím i já). Naopak chudý hrdina dře do úmoru kostí. Ideální je třeba práce na poli, plantážnictví. Inspiraci pro plodinu, kterou jedinec pěstuje, můžeme nalézt v dokumentech National Geographic zejména z Jižní Ameriky či Asie. Důležité při sledování těchto dokumentů, je zaznamenat název třetí zmiňované plodiny a ta bude tou ideální. Tedy v Brazílii pěstují například kávu, pomeranče a sisal. Dle doporučeného postupu, by tedy náš (váš) hlavní hrdina měl mít rozsáhlá avšak neúrodná sisalová pole, která opečovává od rána do večera.
IMG_20160830_172015
6. Ostatní
Důležitou součástí romantických románů je přítomnost roztomilých a nebo zraněných zvířátek (zejména mláďátek), spousty rodinných příslušníků a pořádného vozu (sporťák nebo offroad).

Dnešní opus nám nastínil, co vše je třeba. V dalším díle se zaměřím na samotný obsah a zápletku.